piątek, 19 listopada 2010

co to jest e-praca?

Co to jest e-praca?
E – praca (telepraca, ang. Telework) polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.

Jak pracować na odległość?

E – pracę, zwaną też telepracą, czyli pracą na odległość, spopularyzowali Amerykanie, ale i w naszym kraju znajduje ona coraz więcej zwolenników.
Wiele prac polegających na tworzeniu komputerowych dokumentów (bilanse, raporty, projekty, sprawozdania) czy ich redagowaniu (tłumaczenia, korekty) może być wykonywana w domu, przy komputerze.
Dzięki zastosowaniu poczty elektronicznej przepływ wszystkich dokumentów jest w miarę płynny.

Zalety telepracy:

-pracownik nie musi dojeżdżać do pracy, nie spóźnia się
-firma oszczędza na stanowisku pracy (na powierzchni i zużyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych)
-zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, z terenów wysokiego bezrobocia, kobiety opiekujące się dziećmi
-swoboda w organizacji czasu i miejsca pracy – można ją wykonywać w domu, telecentrum, telechatce ( to miejsca, w których gromadzą się ludzie z lokalnej społeczności, mieszkający blisko siebie, ale daleko od miejsca pracy – są one wyposażane przez firmę w potrzebny sprzęt)
-telepracownik oszczędza czas, nawet do dwóch godzin dziennie, skraca lub eliminuje koszty dojazdu do pracy
-daje poczucie większej satysfakcji z pracy, ogranicza stres, pozwala na elastyczność w wykonywaniu zadań
-zwiększa produktywność pracowników

Wady telepracy:

-pracodawca nie ma możliwości obserwacji stopnia zaangażowania pracowników; telepracownik może stać się pracoholikiem
-utrudnia kontrolę nad pracownikiem
-ważną kwestią staję się samodyscyplina – pracownik musi samodzielnie organizować sobie czas pracy
-brak bezpośrednich kontaktów z innymi pracownikami może prowadzić do wyobcowania
-uzależnia od techniki
-prowadzi do zaniku kultury biurowej

W domowym biurze i w terenie...

W telepracy liczą się nie tylko kwalifikacje pracownika (choć te odgrywają decydującą rolę), ale również zastosowana technika. Jednak nie każde stanowisko telepracy musi posiadać najnowocześniejsze i najdroższe wyposażenie (sprzęt, oprogramowanie, dostęp do usług). Minimalne wymagania techniczne do wykonywania telepracy to linia telefoniczna i, co wydaje się oczywiste, telefon. Bardziej zaawansowane jej formy wymagają już posiadania komputera oraz połączenia z siecią korporacyjną lub Internetem. O wyborze odpowiedniej techniki decyduje rodzaj telepracy, w następnej kolejności przewidywane koszty. Oprócz sprzętu i usług o różnym stopniu wyspecjalizowania rynek informatyczny oferuje coraz częściej oprogramowanie, zaprojektowane specjalnie z myślą o telepracy. Dotychczas w sprzedaży pojawiały się pakiety do telepracy wykonywanej w drodze (tzw. telepracy mobilnej). Obecnie można znaleźć produkty do telepracy stacjonarnej z bogatym zestawem funkcji monitorowania pracownika zdalnego.

Telepraca w Polsce

W Polsce ta forma organizacji pracy jest jeszcze niedoceniana przez większość firm. Wynika to głównie z mentalności pracodawców i sposobu zarządzania. Wyjątek stanowią firmy związane z Internetem. Dla tych firm ta forma pracy jest czymś oczywistym. Zarządzający chcą mieć pracownika u siebie i na oku w myśl przysłowia
\"pańskie oko konia tuczy”.
Telepraca w Polsce stanie się rzeczywistością, gdy praca przestanie być mierzona godzinami spędzonymi za biurkiem, wiekiem, wyglądem ale produktywnością pracownika. Nie bez znaczenia są również wysokie koszty połączenia z Internetem, jak i koszty wyposażenia stanowiska pracy. W Polsce istnieją firmy gdzie ta forma pracy jest wdrażana. Przykładem może być firma TP Investment.

E – praca w Unii Europejskiej i USA

W krajach tych z roku na rok rośnie zainteresowanie tą formą pracy, zwłaszcza ze strony firm, które robią wiele sprawozdań, raportów, tłumaczeń itp. Również ta forma pracy staje się coraz popularniejsza wśród osób wykonujących wolne zawody. W chwili obecnej szacuje się , że w tym systemie pracuje od 11 do 20mln. osób a w 2005 roku liczba ta ma osiągnąć wielkość 35 mln.
Badania wskazują na znaczny wzrost wydajności. Jednocześnie występują nowe zjawiska. Jednym z nich jest koncentracja usług w jednym miejscu dla klientów z wielu krajów. Fizyczna lokalizacja firmy nie odgrywa już takiego znaczenia. Telepraca przez rządy tych państw jest uznawana jako jeden z 4 głównych zastosowań umacniających gospodarkę. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych rośnie znaczenie i rola telepracy.


Rodzaje telepracy:

1. telepraca wykonywana w domu:
- wyłącznie – bezpośredni kontakt z pracodawcą jest rzadki
- lub tylko częściowo – telepraca wykonywana kilka dni w tygodniu lub miesiącu; w ten sposób można pracować dla jednego pracodawcy (umowa o pracę) lub dla kilku (praca na własny rachunek).

2. telepraca nomadyczna – wykonywana w różnych miejscach np. u klienta, partnera, podwykonawcy lub w podróży; przykładem takiej pracy jest praca przedstawiciela handlowego.

3. telecentra – biura poza główną siedziba firmy:
- biura udostępnione pracownikom z danego regionu tzw. biura satelitarne
- centra lokalne, w których osoby pracują dla różnych firm
- call-center – centra telefonicznej obsługi klienta (poza główną siedzibą firmy).

Gdzie szukać ofert telepracy?

http://praca.interia.pl
http://www.praca.onet.pl
http://www.praca.totu.pl
http://www.cvonline.pl
http://www.gazeta.pl/praca
http://www.jobpilot.pl
http://www.jobs.pl
http://www.praca.trader.pl
http://www.pracuj.pl
http://www.topjobs.pl

piątek, 5 listopada 2010

Zarobki i Wymagania

Za co otrzymam wynagrodzenie?

Pieniądze zarabiasz w bardzo łatwy sposób. Praca może polegać m.in. na promowaniu i polecaniu produktów, obstawianiu zakładów sportowych, używaniu specjalnego surfbaru itp. Ty wybierasz na czym chcesz zarabiać konkretnie. Każda gałąź pracy polega na czymś innym i jest dokładniej opisana w poddziałach naszego serwisu. Wielu pewnie zadaje sobie pytanie ile można zarobić w sieci, ale niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, to zależy w ilu i jakich firmach jesteś zapisany/a i w jak zaawansowany sposób zarabiasz pieniądze. Wszystko jest do osiągnięcia!

Co muszę mieć?

Aby zarabiać pieniądze przez Internet przede wszystkim musisz mieć dostęp do Internetu oraz troszkę ambicji i chęci, a potem to już z górki. Ważną rzeczą jest także konto bankowe (np. mBank, Inteligo lub inne konto), które można założyć w kilka minut nie wychodząc z domu. Większość Internautów już pewnie ma konta bankowe, jeśli nie to jak już wspomniałem to nie problem, a takie konto może się przydać także w życiu codziennym. Więcej informacji na temat potrzebnych kont znajduje się w dziale konta bankowe.


Czy to coś kosztuje?

Nie! Nie! Nie! Aby zarabiać przez Internet, Ty nie musisz nic wpłacać, ani szefom firm, ani innym ludziom, wszystko jest w pełni darmowe! Nigdy nie wpłacaj firmą pieniędzy, chyba że kupujesz reklamę lub ulepszasz członkostwo, inaczej możesz zostać oszukany. Aby zarabiać, nie wpłacasz nic nikomu, ani symbolicznego grosika, wszystko działa w darmowym systemie, firmy, konta bankowe itp. Więc na pewno nic na tym nie stracisz, nie masz się czego obawiać, ale możesz tylko zyskać i to sporo. Jedyne pieniądze jakie musisz wpłacić (i to nie zawsze, szczegóły w dalszej części serwisu) to obstawianie wyników sportowych w Internecie, ale to już chyba jasne i nie budzi zastrzeżeń. Podobnie różnego rodzaju firmy/fundusze inwestycyjne. Z czasem, gdy poznasz jak to działa możesz inwestować pieniądze w reklamę itp.


Czy to nie oszustwo?

Sami zadawaliśmy sobie to pytanie gdy zaczynaliśmy przygodę z zarabianiem w Internecie (który jest w pewnym sensie anonimowy), ale na szczęście wszystko okazało się w pełni realistyczne, przecież po co byśmy robili ten serwis, skoro to wszystko miało by być oszustwem. Oczywiście jest mnóstwo firm oszustów, ale dzięki temu serwisowi na pewno zmniejszysz prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany. Zapisuj się tylko do pewnych i sprawdzonych firm, a na pewno zarobione pieniądze zostaną Ci wypłacone.


Czy to już wszystko?

Na pewno nie, ale teraz już masz pojęcie jak działa ten system zarabiania pieniędzy i pamiętaj stare polskie przysłowie praktyka czyni mistrza. Oczywiście w serwisie jest dokładniej opisany każdy sposób zarabiania przez sieć, przejrzyj wszystkie działy, a świat pieniędzy stanie dla Ciebie otworem, poznasz najlepsze firmy i programy, darmowe konta bankowe, dowiesz się jak zarabiać więcej i szybciej. Jeśli jesteś już tutaj to widać, że masz ambicję na zdobywanie pieniędzy przez Internet, więc na co czekasz, zarabiaj! Warto teraz zajrzeć do działu sposoby zarabiania pieniędzy. Pamiętaj, ważnym aspektem jest edukacja i podejście do pieniędzy, zajrzyj również do działu edukacja.

Wady i Zalety


E-praca polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy.

Zalety:
·         Pracownik nie musi dojeżdżać do pracy, nie spóźnia się

·         Firma oszczędza na stanowisku pracy(na powierzchni i
zużyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych
itp.).Czasem pracownik pracuje na swoim sprzęcie, ale
firmy również wyposażają stanowisko telepracownika

·         Zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, z terenów
wysokiego bezrobocia, kobiety zajmujące się dziećmi

·         Swoboda w organizacji czasu i miejsca pracy. Można ją
·         wykonywać w domu. w telecentrum, w telechatce, w
telewiosce.
Są to miejsca, w których gromadzą się ludzie z
lokalnej społeczności, mieszkający blisko siebie, ale
daleko od miejsca pracy. Takie stanowiska są wyposażone
przez firmę

Wady:
·         Pracodawca nie ma możliwości obserwacji stopnia zaangażowania pracowników.

·         Telepracownik może stać się tzw. pracoholikiem.
Ważną kwestią staje się samodyscyplina, trzeba
umieć samodzielnie organizować sobie czas
pracy
·         Brak bezpośrednich kontaktów z innymi pracownikami może prowadzić do wyobcowania
·         Trudność w odseparowaniu pracy od domu.
dłuższy dzień w pracy; uzależnia od techniki